نگهداری از وایت برد


۱. استفاده از محصول مناسب

برای نگهداری بهتر از وایت برد، باید از لوازم نوشتاری مناسب استفاده کنید. اثر ماژیک معمولی (غیر وایت برد) بر سطح تابلو مانده و باعث ایجاد لکه میشود. دستمال کاغذی و تخته پاکن گچ نویس جوهر در سطح تابلو وایت برد پخش میکنند یا به دلیل وجود منافذ درشت و زیاد در تخته پاکن گچ نویس و باقیماندن جوهر در این منافذ جوهر قدیمی در سطح تابلو وایت برد پخش شده و تابلو را کثیف تر می کند، پس از تخته پاکن مخصوص وایت برد استفاده کنید. بسیاری از مواد شوینده خانگی ممکن است در تمیز شدن وایت برد موثر باشند اما مواد شیمیایی اسیدی یا قلیایی موجود در آنها به سطح وایت برد آسیب می زنند، پس از استفاده از آنها خودداری کنید و مواد پاک کننده مخصوص وایت برد که توسط متخصصین پیشنهاد می شود استفاده کنید.

۲. صبر کنید تا جوهر خشک شود

ممکن است وقتی اشتباه می نویسید بخواهید که آن را بلافاصله پاک کنید و از نو شروع کنید، هر چند برای عمر طولانی تر وایت برد، چند لحضه صبر کنید تا جوهر خشک شود و سپس نوشته را پاک کنید. وقتی سعی میکنید جوهر خیس را از سطح تابلو وایت برد پاک کنید، در واقع باعث پخش شدن جوهر روی سطح وایت برد شده و لکه بزرگتری ایجاد میکند.

۳. ماژیک وایت برد را به موقع عوض کنید

وقتی جوهر ماژیک رو به اتمام است، آن را تعویض کنید، سعی نکنید تا آخرین قطره جوهر از ماژیک استفاده کنید. نوک ماژیک رو به اتمام خشک شده و ایجاد سایش میکند، که باعث ایجاد خش روی سطح  وایت برد میشود. شما میتوانید لکه ها را از بین ببرید اما خط و خش را نمیتوان از روی سطح وایت برد بین برد، پس از استفاده از ماژیک های وایت برد رو به اتمام خودداری کنید.

۴. تخته پاکن را به موقع تعویض کنید

زیاد طول نمی کشد تا پاکن شما از پسمانده های جوهر وایت برد و گرد و غبار انباشته شود و قابلیت پاک کردن تابلو را آن طور که باید نداشته باشد. زود به زود تخته پاکن را را بررسی کنید و از میزان آلودگی پاکن مطلع باشید، تا در زمان مناسب آن را تعویض کنید یا از تخته پاکن هایی استفاده کنید که دستمال یدک برای تعویض دارند، در موارد استفاده از پاکن در مکان های آموزشی که استفاده مداوم از تخته پاکن دارند، توصیه میشود حداقل هفته ای یک بارتخته پاکن وایت برد یا دستمال آن تعویض شود.

۵. مطالب را برای مدت طولانی روی وایت برد رها نکنید

درست است که در برخی موارد شما نیاز دارید که مطالب خاصی را برای مدت طولانی تری روی وایت برد نگاه دارید، مخصوصا اگر از وایت برد برای برنامه ریزیهای طولانی مدت استفاده میکنید، اما با این حال بهتر است از به جا ماندن مطالب بر روی وایت برد برای دوره ای طولانی خودداری کنیدو به محضی که نیازی به مطالب نداشتید آنها را پاک کنید، زیرا جوهر با قرار گرفتن در معرض نور خورشید و هوای خروجی از دستگاههای تهویه مطبوع و گرد و غبار به سختی از سطح وایت برد پاک میشوند.

۶. از ضربه زدن به وایت برد خودداری کنید

بدیهی است که شما عمدا به وایت برد ضربه نمی زنید ، اما حادثه اتفاق میافتد مخصوصا اگر وایت برد شما در کلاسی با دانش آموزان جوان نصب شده باشد. ضربه وارده به وایت برد میتواند باعث ایجاد گودی یا خط و خش در وایت برد شود، پس تا آنجا که ممکن است از برخورد اجسام به وایت برد جلوگیری کنید.

۷. تمیز کردن روزانه

وایت برد را روزانه تمیز کنید. مطالب را از روی وایت برد پاک کنید. با یک دستمال (پارچه) نمدار تمیز، سطح تابلو را تمیز کنید، می توانید از مواد تمیز کننده توصیه شده نیز همراه آب اسپری سپس با یک دستمال نرم (پارچه میکرو) خشک و تمیز تخته وایت برد را خشک کنید تا اثر قطرات آب از روی آن پاک شود. اگر شما روزانه از وایت برد استفاده می کنید، باید حداقل هفته ای دو یا سه بار وایت برد را تمیز کنید. در صورتی که مطالب بیش از دو روز روی تابلو بماند وایت برد را بیشتر باید تمیز کنید.

۸. روی لکه ها با ماژیک وایت برد بنویسید

ممکن است اشتباهی به جای ماژیک وایت برد با ماژیک معمولی روی تابلو بنویسید که اثر آن پاک نمیشود، اصلا نگران نباشید. سعی کنید با ماژیک وایت برد بر روی لکه ها بنویسید. حلال داخل جوهر وایت برد جوهر قدیمی(ماژیک معمولی) را فعال کرده و آن را جذب میکند و بعد از پاک کردن لکه را میبرد. اگر این عمل لکه را کاملا از بین نبرد از تمیز کننده های توصیه شده مخصوص وایت برد استفاده کنید.